Неделя Щонова съветва как да поддържаме здрав и силен имунитета си!
Д-р Неделя Щонова разкри какво е имунитет и как да го поддържаме здрав и силен. Нещо, което е от съществено значение за всеки един човек:
“Умът, имунитетът,
възпалението и настроението
Възпалението е имунен отговор в тялото ни.
Тихите възпаления, хронично тлеещи като въглени в нас, понякога са нещо невидимо, но коварно, заради потенциалните драматични последици.
Могат да засегнат венци, лимфни възли, кожа, черва, мозък, стави, лигавици, ендотела на кръвоносните съдовете.
Причините са много, етиологията е многофакторна – наднормено тегло, радиация, токсични вещества, вирусни и бактериални инфекции, болести, физически, емоционални травми и стрес, нарушения на съня, а често и храната, която консумираме.
Имунната система от своя страна непрекъснато се бори с това възпаление, докато образно казано тя не се “изтощи напълно” и престане да функционира правилно. А възпалението може да си остане скрито с години, превръщайки се в предпоставка за всяка една от дегенеративните болести, които познаваме.
Напоследък доста проучвания са с фокус върху ролята на имунната система и хроничното възпаление, като фактор за психично здраве и психологически разстройства – депресия, депресивни симптоми, хронична умора, биполярно афективно разстройство и анхедония – неспособност да изпитваме удоволствие и радост по време на приятни моменти.
Изследване, публикувано в списанието JAMA Psychiatry, най-голямото по рода си добавя допълнителни доказателства към нововъзникващата теория, че определени състояния на психичното здраве са причинени от хронични възпаления в организма.
Изследователите установяват, че пациентите с автоимунни заболявания са с 45% по-склонни да имат смущения в настроението, докато всяка история на каквато и да било инфекция увеличава риска от разстройство в настроението с 62%. Около една трета от хората, които съобщават, че страдат от лошо настроение са били хоспитализирани в миналото по повод епизод на сериозна инфекция.
Тоест, хората с депресия и хронична умора имат по-високи нива на възпалителна имунна активация.
По-конкретно, микроглията в мозъка се активира от възпалителни цитокини, които преминават през кръвно-мозъчната бариера, променяйки астроглиалната функция, така че тези клетки произвеждат повишени нива на цитокини, както и глутамат, допринасяйки за смутен метаболизъм на триптофан / L-триптофанът е прекурсор на серотонина и мелатонина, а те помагат на организма ни да се отпусне и да заспи / и намаленото производство на серотонин, което от своя страна, може да допринесе за появата на манийни и депресивни епизоди и симптоми.
Предполага се, че възпалението, произтичащо от персистиращи патогени, влияе върху развитието на разстройства на настроението в по-голяма степен, отколкото възпалението в резултат на остри инфекции. Например – такъв патоген е Helicobacter pylori, който е замесен в стомашно-чревни разстройства и дисрегулацията по оста черва-мозъка. Тоест една бактериална инфекция с хеликобактер пилори, може да доведе до депресия или да обостри депресия, мрачно настроение, тъга и пасивност.
Тревожен е фактът, че подобни състояния могат да продължават години наред и да се превърнат в част от личностната характеристика на даден човек.
Тук не говорим за онова острото и преходно възпаление, което е реакция на имунната система и помага на тялото да се справи с нараняване, травма или присъствието на патогенен микроб.
Говорим за дълго циркулиращите в нас аварийни сигнали, част от хроничното тлеещо възпаление из телата ни, което бавно унищожава органите и води до бързо стареене.
Един от методите за контрол на тихите, „невидими“ възпаления, е храната.
Не зная дали е малко или много известен факт, но възпалението е пряко обвързано със здравето на храносмилателната система.
Храните, които предизвикват най-силно възпаление в тялото ни са:
Трансмазнини / частично хидрогенирани мазнини /
Растителни олиа и масла
Рафинирани въглехидрати
Пържени храни
Захар и фруктозен сироп
Индустриални подсладители
Прекомерна употреба на алкохол
Индустриално-преработени меса
Пшеница
Тютюн
Алкохол
Така че, да държим под контрол този враг – тихото възпаление – в телата ни.
Отговорно е!
Редовна физическа активност, пиене на достатъчно количество вода и
облекчаване на стреса са доказани начини за намаляване на възпалението.
Средиземноморска диета, богата на омега-3 мастни киселини като зехтин, сьомга, тъмни листни зеленчуци, джинджифил, чесън и зелен чай, са също неща, за които е доказано, че намаляват възпалението и подобряват цялостното ни здраве.
Нашите тела са съставени предимно от вода, така че когато сме дехидратирани естествения баланс в тях е нарушен.
Дори леките степени на дехидратация могат да допринесат за ниско ниво на енергия, безпокойство, нервност, депресия и проблеми с ясното мислене.
Дехидратацията нарушава деликатния баланс на допамин и серотонин в мозъка, а те са естествени невротрансмитери, които повлияват депресията и тревожността.
Един от най-бързите и лесни начини да подобрим настроението си е като изпием чаша ( или две! ) вода.
Обичам да пия колагенова вода Qwell Shape – съчетание на минерална вода с балансиран минерален състав и първокласен хидролизиран колаген.
А и когато сме достатъчно хидратирани, тялото ни се бори далеч по-адекватно с хроничните възпалителни процеси в нас.
Нека “отмиваме” възпалението, като избираме умната хидратация.
Умна, защото тя има свой оптимален ритъм, но за него ще говорим друг път”, съветва Неделя Щонова.